EP Application Suite

European Parliament


Gambia
RC-B8-0591/2016:
Motions replaced:
B8-0591/2016 B8-0593/2016 B8-0595/2016
B8-0598/2016 B8-0600/2016 B8-0602/2016

VOTE RESULT:

 FOR 


DATE (time):
May 12, 2016 (12:02:22)

ATTENDANCE:
610 out of 749 (81.44%)

REQUIRED TO PASS:
285 votes

DOCUMENT:
RC-B8-0591/2016 P8_TA(2016)0219

2016/2693(RSP)

JOINT MOTION TABLED BY:
(see Members below)


VOTES ATTENDANCE
EPP
S/D
ALDE
ECR
GUE-NGL
Greens-EFA
EFDD
ENF
NI

Germany
Austria
Belgium
Bulgaria
Catalonia
Denmark
Slovakia
Slovenia
Spain
Estonia
Finland
France
Greece
Croatia
Hungary
Ireland
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Malta
Netherlands
Poland
Portugal
United Kingdom
Romania
Sweden
Czechia
Cyprus


Tabled by the following Members:

EPP:
Cristian Dan PREDA, Elmar BROK, Tomáš ZDECHOVSKÝ, Andrej PLENKOVIĆ, Davor Ivo STIER, Eva MAYDELL, Milan ZVER, Ildikó GÁLL-PELCZ, David McALLISTER, Brian HAYES, Maurice PONGA, Bogdan Brunon WENTA, Adam SZEJNFELD, Jarosław WAŁĘSA, Giovanni LA VIA, Tunne KELAM, Patricija ŠULIN, Ivan ŠTEFANEC, Dubravka ŠUICA, Ivana MALETIĆ, Therese COMODINI CACHIA, Sven SCHULZE, Luděk NIEDERMAYER, Eduard KUKAN, Pavel SVOBODA, Romana TOMC, Lefteris CHRISTOFOROU, Csaba SÓGOR, Roberta METSOLA, Michaela ŠOJDROVÁ, Claude ROLIN, József NAGY, Krzysztof HETMAN, Stanislav POLČÁK, László TŐKÉS, Inese VAIDERE, Ramona Nicole MĂNESCU, Sorin MOISĂ, Antanas GUOGA.

S/D:
Victor BOŞTINARU, Eric ANDRIEU, Nikos ANDROULAKIS, Maria ARENA, Francisco ASSIS, Zigmantas BALČYTIS, Hugues BAYET, Brando BENIFEI, Goffredo Maria BETTINI, José BLANCO LÓPEZ, Vilija BLINKEVIČIŪTĖ, Simona BONAFÈ, Biljana BORZAN, Nicola CAPUTO, Andrea COZZOLINO, Andi CRISTEA, Nicola DANTI, Isabella DE MONTE, Monika BEŇOVÁ, Knut FLECKENSTEIN, Doru-Claudian FRUNZULICĂ, Eider GARDIAZABAL RUBIAL, Elena GENTILE, Lidia Joanna GERINGER de OEDENBERG, Neena GILL, Michela GIUFFRIDA, Maria GRAPINI, Sylvie GUILLAUME, Sergio GUTIÉRREZ PRIETO, Richard HOWITT, Liisa JAAKONSAARI, Afzal KHAN, Jude KIRTON-DARLING, Miapetra KUMPULA-NATRI, Cécile Kashetu KYENGE, Javi LÓPEZ, Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR, Krystyna ŁYBACKA, David MARTIN, Edouard MARTIN, Marlene MIZZI, Alessia Maria MOSCA, Victor NEGRESCU, Momchil NEKOV, Pier Antonio PANZERI, Demetris PAPADAKIS, Pina PICIERNO, Tonino PICULA, Miroslav POCHE, Inmaculada RODRÍGUEZ-PIÑERO FERNÁNDEZ, Daciana Octavia SÂRBU, Siôn SIMON, Monika SMOLKOVÁ, Tibor SZANYI, Claudia ȚAPARDEL, Marc TARABELLA, Patrizia TOIA, Elena VALENCIANO, Julie WARD, Josef WEIDENHOLZER, Flavio ZANONATO, Carlos ZORRINHO.

NI:
Cătălin Sorin IVAN.

ECR:
Ruža TOMAŠIĆ, Angel DZHAMBAZKI, Mark DEMESMAEKER, Raffaele FITTO, Monica MACOVEI, Kay SWINBURNE, Ryszard Antoni LEGUTKO, Tomasz Piotr PORĘBA, Ryszard CZARNECKI, Anna Elżbieta FOTYGA, Charles TANNOCK, Geoffrey VAN ORDEN, Pirkko RUOHONEN-LERNER, Jana ŽITŇANSKÁ.

ALDE:
Nedzhmi ALI, Petras AUŠTREVIČIUS, Beatriz BECERRA BASTERRECHEA, Izaskun BILBAO BARANDICA, Dita CHARANZOVÁ, Marielle de SARNEZ, Gérard DEPREZ, Martina DLABAJOVÁ, Nathalie GRIESBECK, Marian HARKIN, Filiz HYUSMENOVA, Ivan JAKOVČIĆ, Petr JEŽEK, Kaja KALLAS, Ilhan KYUCHYUK, Valentinas MAZURONIS, Javier NART, Urmas PAET, Maite PAGAZAURTUNDÚA RUIZ, Carolina PUNSET, Jozo RADOŠ, Frédérique RIES, Robert ROCHEFORT, Marietje SCHAAKE, Jasenko SELIMOVIC, Hannu TAKKULA, Pavel TELIČKA, Ramon TREMOSA i BALCELLS, Ivo VAJGL, Johannes Cornelis van BAALEN, Hilde VAUTMANS, Paavo VÄYRYNEN, Cecilia WIKSTRÖM.

GUE-NGL:
Xabier BENITO ZILUAGA, Tania GONZÁLEZ PEÑAS, Kateřina KONEČNÁ, Merja KYLLÖNEN, Jiří MAŠTÁLKA, Lola SÁNCHEZ CALDENTEY, Barbara SPINELLI, Estefanía TORRES MARTÍNEZ, Miguel URBÁN CRESPO, Marie-Christine VERGIAT.

Greens-EFA:
Jean LAMBERT, Maria HEUBUCH, Heidi HAUTALA, Bart STAES, Ernest URTASUN, Barbara LOCHBIHLER, Tamás MESZERICS, Jordi Vicent SEBASTIA TALAVERA, Davor ŠKRLEC, Bodil VALERO, Igor ŠOLTES, Bronis ROPĖ, Judith SARGENTINI.

EFDD:
Ignazio CORRAO, Fabio Massimo CASTALDO, Piernicola PEDICINI, Laura FERRARA, Laura AGEA, Isabella ADINOLFI.